Od zaakceptowania mediatora do ugody nie jest daleko
Porozumienie stron konfliktu w kwestii wyboru mediatora to pierwszy krok zmierzający do pojednania przedsiębiorców. Podkreśla ono znaczenie ich roli i samodzielności. Jest ważne również przy kształtowaniu treści ugody.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego zmieniające zasady prowadzenia mediacji. Celem nowelizacji jest rozszerzenie i upowszechnienie wykorzystania polubownego rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych, w szczególności pomiędzy przedsiębiorcami.
Pomimo, że instytucja mediacji została wprowadzona do polskiego systemu prawnego już w 2005 r., to korzystanie z tej metody rozwiązywania sporów nadal nie jest powszechne. Jest to jedna z przyczyn obciążenia sądów powszechnych sprawami cywilnymi, co w konsekwencji wpływa na znaczną długość postępowań sądowych. W dotychczasowym stanie prawnym brak było metod zachęcania przedsiębiorców i obywateli do korzystania z tego narzędzia ugodowego rozwiązywania konfliktów.
Istotne regulacje
Najważniejsze zmiany w zakresie mediacji z punktu widzenia przedsiębiorców to:
1. Obowiązek sądu nakłaniania stron do mediacji - art. 10 k.p.c.
Ustawodawca nakłada na sąd powinność dążenia do ugodowego załatwiania spraw na każdym etapie postępowania, w którym dopuszczalne jest zawarcie ugody, jako jeden z preferowanych sposobów osiągnięcia tego celu wskazując na nakłanianie stron do mediacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta